Sitten hieman rockmuotista poikkeavia keikkauutisia. Elokuvallisesta musiikistaan tunnettu italialainen Ludovico Einaudi palaa ensi vuonna Suomeen. Tänä vuonna seitsemästä (!) albumista koostuvan Seven Days Walking -sarjan julkaissut pianisti-säveltäjä konsertoi Helsingin Finlandia-talolla 19. maaliskuuta.
Ludovicon musiikki on new age -tyylistä tunnelmointia, johon sekoitetaan vaikutteita jazzista, rockista ja kansanmusiikista. Hän aloitti perinteisen taidemusiikin parissa, mutta eteni 1980-luvun loppupuolella kevyemmän ilmaisun suuntaan. Ensimmäisen oman levynsä Ludovico julkaisi vuonna 1988. Hän on tehnyt musiikkia myös moniin elokuviin ja tv-sarjoihin, kuten This Is England (2006) ja Tohtori Živago -minisarjaan (2002). Viimeksi mainitusta Ludovico pokkasi Italiassa Grolla d’oro -palkinnon.
Liput konserttiin tulevat myyntiin tiistaina 29. lokakuuta Ticketmasterissa. Pääsyliput maksavat 69–95 euroa. Tapahtuman järjestävä Live Nation on Soundia kustantavan Pop Median kaupallinen yhteistyökumppani.