Sweatmaster ratsastaa jälleen! Turun garagerock-ylpeys katkaisee pitkän hiljaiselonsa ja julkaisee pitkästä aikaa uuden levyn. Orkesterin viides, More!-niminen albumi ilmestyy tammikuussa 2026.
Sweatmaster jäi tauolle vuoden 2010 Dig Up The Knife -albumin jälkeen, mutta paluukeikka Turun Kesärauha-festareilla vuonna 2022 toi bändiin uutta eloa. Sen jälkeen yhtye on keikkaillut siellä täällä, ja uutta musiikkiakin alkoi syntyä.
”Olimme yksimielisiä bändimme vahvuuksista, ja päätimme iskeä asian ytimeen. Pääajatuksena oli tehdä suoria, etuvetoisia biisejä, joita laulu vie. Sellaisia, jotka toimisivat hyvin livenä meidän hyökkäävällä soittotatsilla”, rumpali Matti Kallio kertoo tiedotteessa.
”Uudelle levylle haluttiin raju ja sähköinen soundi, joka rakentuisi tiiviisti meidän kolmen soiton varaan. Pyrkimys oli pitäytyä Sweatmasterin alkuenergiassa, eikä olla levällään moneen suuntaan. Silti välivuodet tosin toivat mukanaan uusiakin sävyjä pyrkimyksistä huolimatta”, kitaristi Mikko Luukko jatkaa.
Tulevaa levyä esitellään ensi alkuun 19.9. virallisesti ilmestyvän singlen myötä. Kappaleen nimi on Destroyer, ja heti nyt voi tarkastaa biisiin tehdyn, Jan Tryggin ohjaaman soittovideon. Katso pätkä alempaa.
”Rumpufillillä sisään sähköisen kolmion vetovoimaan. Kitara nakuttaa palluroiden kohdalta, eikä halua muuta kuin alkaa rytmin ajuriksi, kunnes kiihkeä laulu ottaa ohjat. Biisi ei johdata mihinkään, se on jo siellä. 2 minuuttia, 37 sekuntia. Wam bam. Olkaa hyvät”, laulaja-basisti Sasu Mykkänen kertoo.
Sweatmasterin voi nähdä seuraavan kerran keikalla 25.9. Tampereen Lost in Music -festivaalin yhteydessä.