Suomalais-kreikkalainen Kiki täydentää tämän vuoden Uuden musiikin kilpailun finalistikatraan. Petra Gavalasina siviilissä tunnetun artistin Rakkaudenkipee-biisin myötä on kaikki UMK-kisaajat julkistettu. Monenkirjava valikoima saatiin taas viisuehdokkaita ihmeteltäväksi!
Kiki varttui popmusiikin ja hiphopin parissa – artisti itse luukutti huoneessaan pophittejä, ja pikkuveli Lukas Leon puolestaan esitteli siskolleen rap-kentän ihmeitä. Kikin oma musiikkiura lähti liikkeelle parikymppisenä, kun hän tapasi veljensä kautta tuottaja Jimi Pääkallon. Kikin ensimmäinen single 666 julkaistiin syksyllä 2021.
“Jimi opetti biisinkirjoittamisen ja artistiuden perusteita. Silloin tehtiin paljon demoja ja etsittiin omaa soundia”, Kiki kertoo tiedotteessa.
Kikin taiteilijanimi juontaa juurensa lapsuudesta.
“Mun vanhemmat luulivat, että mulla oli mielikuvitusystävä, kun puhuin aina Kikistä, mutta se oli mun oma keksimä lempinimi itselleni”, artisti kertoo.
Kreikaksi “Petra” tarkoittaa kiveä. Lapsena Gavalas oli osoittanut saunassa kiuaskiviä, mutta v-kirjaimen lausuminen tuotti vaikeuksia.
“Mä vaan päätin, että mä olen Kiki. Artistiuran käynnistyessä Kiki tuntui oikealta. Siltä osalta, joka oli ollut olemassa alusta asti.”
Laulaja kertoo kipuilleensa pitkään sosiaalisen median kanssa, mutta nykyään hän näkee somen jo enemmän mahdollisuutena.
“Se oli mörkö. Kuten moni muukin, vertailin itseäni muihin. Se ei tee hyvää kenellekään. Nyt some on työkalu, jossa mä teen sisältöä, markkinoin biisejä ja nautin siitä.”
Rakkaudenkipee-kappale syntyi nopeasti erään onnistuneen studioviikon aikana. Biisin idea oli muhinut esittäjän puhelimessa jo parin vuoden ajan. Lopulta pitkäaikaiset yhteistyökumppanit Jaakko Kiuru ja Niko Salmela sekä tuotannossa jeesannut Leo Jupiter auttoivat viemään kappaleen maaliin.
“Se kertoo rakkauden kaipuusta. Siitä kun on niin hulluna toiseen, että se sattuu. Jonkun mielestä se kuulostaa toksiselta riippuvuudelta, mutta musta se voi olla myös kaunista. Me ollaan kaikki toisistamme riippuvaisia tavalla tai toisella.”
Kiki kertoo ammentavansa inspiraatiota erityisesti vahvoista ja suuritunteisista naisartisteista. Artistin idoleihin lukeutuvat muun muassa Rosalía, Lady Gaga ja Rihanna. Näiden tavoin Kiki haluaa kasvaa ja tehdä yhä suurempia show-numeroita.
