Näin on pyörähtänyt Uuden musiikin kilpailu jälleen käyntiin. Vuoden 2026 UMK-voittaja edustaa Suomea seuraavissa Euroviisuissa Itävallassa toukokuussa 2026. Voittaja selviää Tampereen Nokia-areenalla 28. helmikuuta järjestettävässä UMK-finaalissa, ja tähän vaiheeseen valitut artistit ja kappaleet julkistetaan tammikuussa.
UMK:n biisi- ja artistivalinnoista vastaa viime vuoden tapaan useampi raati. Suurin vaikutusvalta on musiikin ammattilaisista koostuvalla raadilla, jonka puheenjohtajana toimii YleX:n musiikkipäällikkö Tapio Hakanen. Ammattilaisraadin lisäksi valintoihin vaikuttavat viisi yleisöraatia, joihin kutsutaan eri alojen edustajia.
Lue myös: UMK-reportaasi: Windows95manin voitto näyttää, mihin suuntaan musiikkikentän tuulet puhaltavat
”UMK:n vaikuttavuus suomalaisten musiikki-ilmiöiden luomisessa on vahvistunut vuosi vuodelta. Edelliskauden menestyksiin lukeutuivat Erika Vikmanin Ich Kommen noin 30 miljoonaa striimiä, Nelli Matulan vuoden isoin radiobiisi Hitaammin hautaan, sekä Goldielocksin läpimurto ja hieno menestys englanninkielisellä biisillä Made Of”, Tapio Hakanen kommentoi ja jatkaa: ”UMK:ssa ei ole genrerajoituksia, ja toiveissa onkin saada mahdollisimman monipuolinen biisikattaus ammattilais- ja yleisöraatiemme ruodittavaksi!”
UMK:hon hakeminen tapahtuu täältä löytyvällä lomakkeella. Sivuilta löytyvät myös kilpailun säännöt suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Haku päättyy 24. elokuuta klo 23.59. Kaikkiin hakijoihin ollaan yhteydessä viimeistään lokakuun aikana.