Ne Lintuizet = The Byrds? Suomifolkin uusi superbändi kertoo avoimesti yhdistelevänsä kotoperäisiä ja amerikkalaisia vaikutteita, mihin nimitulkinta sopisi luontevasti.
Tällaisia usean erillään meritoituneen muusikon kokoonpanoja perusteltiin niin meillä kuin maailmalla ahkerimmin 1960-luvun lopulla sekä seuranneella vuosikymmenellä. Pekko Käpin, Kielo Kärkkäisen, Laura Moision ja Lauri Myllymäen porukkaa yhdistää menneeseen lähinnä vapaan tekemisen eetos ja mieltymys yhdessä laulamisen ja musisoinnin iloihin.
Lopputulos tuskin shokeeraa ketään asianomaisten omien tuotantojen ystävää, mutta jokin keskitie tässä on aika erilaisten tyylien välillä saavutettu. Esimerkiksi Käpin jouhikon ja laulusoundin tunnistaa toki aina, mutta harvoin niitä kuulee näin keveissä yhteyksissä. Sama pätee koko porukkaan, eihän kukaan heistä ole tunnettu näin välittömästä kimppasoittelusta
Uusi huone ei ole silti mitään hilipatihippaa. Levyllä otetaan aika vahvasti kantaa esimerkiksi modernin elämän putkimaiseen tyhjyyteen. Toisaalla Lintuizet kanavoi elämisen vereslihaista herkkyyttä ja syvää inhimillisyyttä.
Niin, meininki on aika hippimäistä. Se on tervehdyttävää, mutta jokin askel sivuprojektista suuruuteen jää mukavalla levyllä vielä ottamatta.