”En ole koskaan pitänyt tavasta, jolla se pieni mies johtaa sitä bändiä”, sanoo Ringo Starr The Whosta

18.6.2025 12:24

Rumpali Zak Starkeyn ja The Whon välinen vääntö on hallinnut kansainvälistä musiikkimediaa aina huhtikuusta asti. Kuvio on harvinaisen kummallinen: The Whon rumpalina liki 30 vuoden ajan toiminut Starkey sai huhtikuussa äkkiarvaamatta potkut yhtyeestä, mutta viikko uutisen julkistamisen jälkeen ilmoitus peruttiin. Sitten hieman myöhemmin tuli julki jälleen ilmoitus, että The Whossa koittaa muutosten aika ja tulevaisuutta kohti edetään uuden rumpalin kera. Starkey puolestaan kertoi hieman myöhemmin, ettei häntä oikeastaan erotettu vaan hän erosi bändistä omasta tahdostaan.

Sotkuista on ollut meininki, ja ilmeisesti Starkeyn isä Ringo Starr on katsonut tilanteen etenemistä otsa kurtussa. Zak Starkey kertoo Rolling Stonen haastattelussa keskustelleensa tilanteestaan isänsä kanssa, eikä Ringolla ollut aiheesta hyvää sanottavaa.

”Hän sanoi: ’En ole koskaan pitänyt tavasta, jolla se pieni mies johtaa sitä bändiä'”, Starkey kertoo Rolling Stonelle. Mitä ilmeisimmin puheenaiheena on 168 senttiä pitkä Daltrey.

Kaiken tämän jälkeen on jokseenkin absurdia, että erottamisensa, uudelleen kiinnittämisensä ja uudelleen erottamisensa jälkeen Starkey sanoo, että The Who saattaa edelleen tarvita hänen palveluksiaan.

”Puhuin Rogerin kanssa viime viikolla. Hän sanoi: ’Älä hae rumpujasi vielä pois varastosta, saatamme olla sinuun yhteydessä.’ Siis mitä helvettiä? Nämä tyypit ovat hulluja! Minut on erotettu kymmenessä päivässä useampaan kertaan kuin Keith Moon ikinä”, Starkey kertoo.