Jälleen uusi luku ”rock on kuollut” -keskusteluun – Tony Iommi kertoo aiheesta mielipiteensä

31.3.2021 12:52

Kissin Gene Simmons sai – kuten varmasti halusikin – rockmuusikot varpailleet toteamalla, että koko rock on käytännössä kuollut ja kuopattu. Simmons on todennut saman asian jo moneen otteeseen: perinteinen rockmusiikki kuoli, kun se menetti markkina-arvonsa. Uusilla yhtyeillä on Spotify-aikakautena vain marginaalinen mahdollisuus tienata musiikillaan, joten bänditoiminta on lähtökohtaisesti harrastelua ja puuhastelua todellisen musiikkiuran rakentamisen sijaan. Siispä RIP rockmusiikki.

Vaan näinkö on? Useat muusikot ovat kommentoineet Simmonsin ajatuksia, ja monelta on löytynyt optimistisempi näkemys nykytilanteesta. Nyt Black Sabbath -johtaja Tony Iommi kertoo oman mielipiteensä aiheesta, ja Iommin näkemys on Simmonsia positiivisempi.

”En usko, että rock kuolee pois”, Iommi toteaa Consequence of Soundin haastattelussa.

”Sitä samaahan on sanottu jo vuosikaudet. En tiedä kuinka monta kertaa olen kuullut tuon saman väitteen viimeisen 50 vuoden aikana. Aika monesti joka tapauksessa.”

”Ei hyvä musiikki häviä mihinkään. Sille on aina kysyntää. Monet bändit varmasti katoavat kuvioista, aivan kuten aina on tapahtunut. Mutta jotkut nimet pysyvät edelleen esillä ja jatkavat kulkuaan. Metallica tuskin menee minnekään. Heillä on valtava ja uskollinen fanikunta, kuten on monilla muillakin bändeillä. Ei musiikki katoa mihinkään.”

Iommi muuten kertoi hiljattain valmistelevansa Tony Martin -aikakauden Sabbath-levyt sisältävää boksia, mikä olisi kyllä kiva saada julki. Tuon ajan albumeita kun ei tällä hetkellä oikein löydy mistään.