Melkoinen sotku: jenkkibändi saapui Berliiniin ja perui heti koko kiertueensa, julkiset viestit hämmentävät

4.8.2025 13:14

Metalsucks-sivusto raportoi viikonloppuna varsin merkillisestä kuviosta. Yhdysvaltalaisen Attila-metalcorebändin oli tarkoitus aloittaa 2. elokuuta Euroopan-kiertueensa Bordel Na Dunaji -festareilta Slovakiassa, mutta yhtye ei koskaan saapunut paikalle. Attila lensi kyllä sovitusti Saksan Berliiniin, mistä yhtyeen oli tarkoitus jatkaa bussikyydillä Slovakiaan, mutta pian yhteydenpito bändiin katkesi ja orkesteri perui koko rundin.

Metalsucks nostaa esille Bordel Na Dunajia järjestävän Loud Farm Bookingin someviestin, jossa yhtiö kertoo Attilan lopettaneen yhteydenpidon sekä tapahtumajärjestäjän että managementinsa kanssa pian Berliiniin saapumisensa jälkeen. ”Kiertue oli valmiina alkamaan ja kuljettaja odotti bussissa koko päivän ajan hotellin edustalla, mutta bändi päätti katkaista kommunikaation ja peruuttaa koko Euroopan-rundinsa, vaikka he olivat jo Euroopassa kiertueryhmänsä kanssa”, tiedotteessa lukee.

Festivaalin tiedoksiannon yhteydessä julkaistiin ilmeisesti jonkun Attilan porukassa mukana olleen tahon lähettämä sähköposti, jossa maalataan varsin erikoista kuvaa kiertueen peruuntumisesta. ”Valitettavasti saimme kuulla tänään, että bändi on pian saapumisensa jälkeen päättänyt peruuttaa kiertueensa jonkin bussiin liittyvän ongelman vuoksi. Bussiyhtiö tarjosi täysin toimivaa ratkaisua ongelmaan, mutta yhtye oli tehnyt jo päätöksensä ja perui koko rundin puhumatta mitään meille tai omalle managerilleen”, viestissä lukee.

Attila itse kommentoi jupakkaa hieman festivaalin tiedotteen jälkeen omissa somekanavissaan. Yhtyeen viesti on pitkä, mutta siinä kerrotaan vain vähän mitään konkreettista.

”Monet ovat pyytäneet tarkempia tietoja meidän Euroopan-kiertueemme peruuntumisesta. Haluan nyt selventää muutaman asian. Tähän ei liity draamaa tai mitään kulisseissa tapahtuvaa paskaa. Tämä ei ole mikään syvällinen juttu. Olemme keskenämme parhaita ystäviä. Kysymys on siitä, että Attila on äärimmäisen ammattimainen yhtye. Saavuimme Saksaan koko kalustomme kanssa ja olimme valmiita tekemään tämän kiertueen. Me saavuimme kuin ammattilaiset, mutta kohtasimme äärimmäistä epäammattimaisuutta tiettyjen yhtiöiden taholta. Edellisellä Euroopan-kiertueellamme koimme jotain hyvin samanlaista, ja se romahdutti täysin bändin mielialan. Ei meillä ole mitään tarvetta kiertää, ei meidän tarvitse olla täällä. Teemme tätä vain koska rakastamme tätä. Emme aio uhrata henkistä tai ruumiillista hyvinvointiamme joidenkin firmojen mokailujen takia”, Attilan viestissä lukee.

Miten mahtaa homma olla sitten mennyt. Synkkä tilanne tietysti fanien ja Attilan kiertueporukan kannalta, mikäli viimeksi mainitut ovat nyt jääneet ilman tienestiä.