Vesterinen yhtyeineen kertoo uuden levynsä nimen ja julkaisupäivän – myös kiertue julki

Myös uusi single on tulossa, ja se tuleekin heti tällä viikolla. Hyvä!
15.9.2025 10:37

Nyt seuraa mielenkiintoisia uutisia kaikille, joita Tero Vesterisen johtaman orkesterin tekemä säveltaide miellyttää. Yhtye nimittäin kertoo julkaisevansa yhdeksännen studioalbuminsa 6. maaliskuuta 2026. Levyn nimi on Liian hiljaista, ja teosta esitellään yleisölle aivan pian toisen singlejulkaisun voimin. Albumin toinen single, tilaustyönä häävalssiksi tehty Antaisin kai mitä vaan ilmestyy musiikkivideoineen perjantaina 19. syyskuuta.

”Ensimmäistä kertaa olemme saaneet käyttää studiossa juuri niin paljon aikaa kuin halusimme. Tämän ansiosta moni biisi on syntynyt nimenomaan koko yhtyeen yhteistyönä. Yhteiskuntamme on täynnä ahdistavia asioita ja tapahtumia, jotka hiljaisesti hyväksytään. Meille tärkeitä asioita, yhteisöllisyyttä, rauhaa ja rakkautta tulee puolustaa kovaäänisesti”, Vesterinen kertoo tulevasta levystä.

Uusi levy vie yhtyeen myös tien päälle. Tiedossa on kevätkaudella yksitoista keikkaa pitkin maata, ja rundi lähtee liikkeelle 21. maaliskuuta Tampereelta.

”On kerrassaan upeaa päästä taas pienen tauon jälkeen esiintymään klubeille, joissa kuulijalle jää isompi tila hyppiä ja huutaa mukana, se on ihan parasta. Liian hiljaista -albumi on iso, vaativa ja vakava levy. Sen vastapainoksi soitamme tietenkin vanhempia mestariteoksia niin paljon kuin sielu sietää”, Vesterinen kertoo tulevasta kiertueesta.

Katso kiertuepäivät alta. Liput tulevat myyntiin perjantaina 19. syyskuuta yhtyeen verkkosivuilla.
21.3. Tampere, Tavara-asema
27.3. Järvenpää, Aino-areena
28.3. Kokkola, Kampushalli
11.4. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
18.4. Oulu, Tullisali
25.4. Hämeenlinna, Verkatehdas
30.4. Lappeenranta, Holiday Club Saimaa
1.5. Leppävirta, Vesileppis-areena
2.5. Julkaistaan myöhemmin
8.5. Salohalli
9.5. Kotka, Satama-areena