Tänään saadun tiedon mukaan No More Tours 2 -kiertueensa merkeissä Helsingin Hartwall-areenalle helmikuussa saapuva Ozzy Osbourne vastaili muusikkokollegoidensa lähettämiin kysymyksiin Metal Hammerissa. Voit lukea valikoituja otteita Pimeyden prinssille esitetyistä kysymyksistä ja tämän napakoista vastauksista alta.
Kornin Jonathan Davis: ”Tunnetko edelleen samanlaista intohimoa musiikkia kohtaan kuusikymppisenä kuin mitä tunsit kaksikymppisenä?”
Ozzy: ”Ollakseni täysin rehellinen, en tiedä mitään mistään muusta. En osaa mitään muuta. Ihmiset luulevat minun eläköityvän, mutta en ole tekemässä niin. En vain lähde enää tien päälle viideksi vuodeksi kerrallaan. Heitän edelleen keikkoja, mutta en tee maailmankiertueita. Se on minulla verissä. En ole viiteenkymmeneen vuoteen tehnyt muuta. On vähän myöhäistä alkaa funtsimaan, että ’en tykkää enää musiikista’, hahaha!”
Epican Simone Simons: ”Mikä sai sinut jatkamaan uraasi vaikeimpina aikoinasi? Oliko sinulla tiettyä polkua jota halusit seurata?”
Ozzy: ”Yritin löytää reitin kotiin, täysin ympäripäissäni. Olen onnekkain mies maan päällä. Niin moni alalta on kuollut parin viime vuoden aikana, eikä vain heavy metalin maailmasta, vaan tyyppejä kuten Prince, Bowie, Lemmy… en ollut heitä kummempi. Ajattelen eläväni lisäajalla. Käytin kokaiinia, polttelin pollea, heroiinia… kaikkia niitä. En väitä olevani pettynyt, mutta poltin kynttilää molemmista päistä. Sulkaa ei voi kuitenkaan ottaa hatustani, sillä olen vain todella onnekas paskiainen.”
Ho99o9:n theOGM ja Eaddy: ”Oletko ikinä hajottanut ääntäsi kiertueella tai kesken keikan, ja jos näin, kuinka selvisit tilanteesta?”
Ozzy: ”Joka vitun ilta! Hahahah! Ihan rehellisesti sanottuna jouduin hölläämään tahtia, sillä ääneni alkoi hajoilemaan ja tekee sitä edelleenkin. Sinulla on vain yksi ääni ja kyse on tuurista – toisinaan livahdan kuin koira veräjästä, toisinaan taas joudun keskeyttämään keikan ja sanomaan, että laulan aivan päin persettä tänään. Sitä tietää milloin laulu sujuu ja milloin ei, mutta asian kanssa yrittää vain tulla toimeen.”
Orange Goblinin Ben Ward: ”Kuka on hulluin rocktähti jonka olet koskaan tavannut ja mikä on hauskin tarina, jonka voit hänestä kertoa?”
Ozzy: ”Ehkä minä? Hah! Olen tehnyt aika vitun outoja juttuja vuosien varrella. Ihmiset tulevat luokseni ja kysyvät: ’Onko totta että nuuskasit muurahaisia Mötley Crüen kanssa kiertäessäsi?’ Kyllä. Mutta en tee enää niin. Elin roolini mukaisesti vuosia, mutta minun oli hidastettava tahtia mikäli halusin pysyä hengissä ja nähdä lapsenlapseni. En enää ryyppää tai polta tupakkaa. Tein kaikkea ja vähän enemmänkin. Rock’n’roll tarvitsee aina silloin tällöin mielipuolia. Mitä enemmän sekaisin olin keikalle mennessäni, sitä enemmän ihmiset olivat, että ’illasta on tulossa hauska, hän on taas aivan päissään!'”
Diamond Headin Brian Tatler: ”Mitkä ovat suosikkialbumisi urasi varrelta? Black Sabbathilta ja soolotuotantosi joukosta.”
Ozzy: ”Ensimmäiset viisi Sabbath-levyä, jolloin olimme vielä tasavertaisia. Sabbath Bloody Sabbathin jälkeen tajusimme, että meitä vietiin kuin litran mittaa. Diary Of A Madmanin seuraajalla [Bark At The Moon] olin palanut loppuun. Aina kun kuuntelen vanhoja töitäni, ne paljastavat silloisen mielentilani. Randy [Rhoads] oli juuri kuollut ja kävin aivan ylikierroksilla. Olen alkanut soittaa enemmän ja enemmän Ozzmosisia. Sitten vaihdankin siitä No More Tearsiin. Se vituttaa, kun levy-yhtiö lisää livevedon muutoin hienolle levylle; biisijärjestys pysyy samana, mutta lopussa on yksi biisi joltain keikaltani levyn myymiseksi. He ovat vain yksinkertaisesti ahneita.”
Ghostin Cardinal Copia: ”Luin, että alunperin Iron Man oli nimeltään Iron Bloke. Onko se totta ja mikäli näin todellakin oli, voisitko kuvitella itsesi laulamassa kappaletta?”
Ozzy: ”Iron Bloke? Onko tämä jätkä aineissa? Iron Bloke. Sitä ei kutsuttu Iron Blokeksi vaan Iron Maniksi. Hän on lukenut siitä varmaan vessan seinästä. Biisi oli aina Iron Man.”
Juttu on luettavissa kokonaisuudessaan täällä.