The Who -sotku syvenee – nyt Roger Daltrey hermostui Pete Townshendin kommenteista

24.5.2025 21:54

The Whon Pohjois-Amerikan jäähyväiskiertue ei ole ehtinyt vielä edes alkaa, kun olemme jo päässeet todistamaan melkoista rumpalisekoilua. Nyt yhtyeen keulahahmojen kesken tuntuisi olevan jonkinasteista eripuraa jatkamisen mielekkyydestä.

Pete Townshend totesi hiljattain Sunday Peoplen haastattelussa, että ”The Who on jatkanut pikkaisen liian pitkään meidän kahden [Daltrey ja Townshend] ratsastaessa kohti auringonlaskua. Toisinaan se tuntuu vähän kuolleen hevosen piiskaamiselta.”

Daltrey ei ollut kumppaninsa lausunnosta mielissään.

”Jos Pete ei halua lähteä kiertueelle, niin itse en halua lähteä 81-vuotiaana tien päälle sellaisen tyypin kanssa, joka ei halua olla siellä – jos hän todella tarkoitti sitä”, Daltrey sanoo Daily Mailille.

”En halua tehdä sitä kenenkään sellaisen kanssa, joka ei ole hommassa mukana täydellä sydämellään”, Daltrey lisää. ”Kaikilla on päivänsä, ja matka on joka tapauksessa ollut muikea.”

The Song is Over -kiertueen on tarkoitus alkaa 16. elokuuta Floridasta. Saapa nähdä mitä tässä välissä ehtii vielä tapahtua.

Lue myös: ”En ole robotti!” – Roger Daltrey lopetti keikkansa kesken, kehotti fanejaan pyytämään rahat takaisin

Lue myös: 80-vuotias The Who -solisti Roger Daltrey perimmäisten kysymysten äärellä: ”Täytyy olla realistinen, olen jo lähtökuopissa”