Arvio: Pink Elephant on perusvahva suoritus, joka Arcade Firen historian vuoksi tuntuu pettymykseltä

Arvio julkaistu Soundissa 5/2025.
Kirjoittanut: Pekka Laine.

Arvio

Arcade Fire
Pink Elephant
Sony

Arcade Fire avaa seitsemännen albuminsa uhmak­kaalla alkusoitolla, joka lupaa jotakin suurta.

Jokaisen keski-ikään yltäneen yhtyeen kohdalla muut kuin hul­luimmat fanit suhtautuvat tällai­seen eleeseen kulmia kohotellen ja skeptisesti. Aviopari Win Butlerin ja Régine Chassagnen varaan rakentu­va yhtye on uljaasta historiastaan huolimatta ihan tavallinen ikäänty­vä ex-sensaatio. Se ei tyrmää enää ketään, vaikka yritys olisi kova.

Arcade Firen tapauksessa se kuuluisa kaksiteräinen miekka on bändin oma historia. Yhtääl­tä maine ja saavutukset saavat popharrastajan kuolan valumaan kihelmöivästä odotuksesta. Toi­saalta Pink Elephant -albumin kaltainen perusvahva suoritus tuntuu pettymykseltä juuri bän­din itse luoman ankaran asteikon vuoksi.

Vaikka se on epäreilua, en pysty uutta albumia tutkaillessani täysin välttämään Funeral– ja Neon Bible -levyihin liittyvää lähinostalgi­aa. Arcade Fire hurmasi kahdella ensimmäisellä albumillaan minut ja popmaailman, koska se tuntui nostavan monista inspiraationläh­teistä ammennetut vaikutteensa uudelle hurmoksellisuuden tasolle. Normaali moderni rock ei ollutkaan enää normaalia.

Nyt esimerkiksi nimikkoraita, ennakoitavasti etenevä diskorokki Circle of Trust ja ärsyttävän ysäristi elektrorokkaava Alien Nation edus­tavat ennen kaikkea umpitavallista taideteollisuutta.