Kitaristi Richie Faulkner on viihtynyt Judas Priestin kelkassa jo vuodesta 2011. Päivätöidensä lisäksi mies vaikuttaa myös Elegant Weapons -superkokoonpanossa.
No Cover Charge -podcastin haastattelussa Faulkneria pyydettiin antamaan vinkkejä aloitteleville ja/tai muutoin musiikkiuraa tavoitteleville soittajille.
”Noh, sanon aina että jos minä pystyn siihen… en tiedä mitä olen tekemässä. En tunne teoriaa”, Faulkner sanoo. ”Näissä asioissa ei ole oikeaa tai väärää. Kaikki riippuu siitä kuulostaako lopputulos hyvältä. Jos se kuulostaa väärältä, sen kyllä tietää, tai sitten viimeistään muut kertovat sen. Kuten sanottua, jos minä pystyn siihen, kuka tahansa pystyy. Me kaikki vain teemme parhaamme ja opimme myös matkan varrella. Tehkää sitä mikä teistä kuulostaa oikealta.”
Faulkner sanoo ottaneensa oppia Priest-kepittäjä Glenn Tiptonilta.
”Hän on ollut tavallaan opettajani tässä vuosien varrella. Hän kertoi kuunnelleensa nuorena Rory Gallagheria ja muuta, ja yritti sitten kuulostaa Gallagherilta siinä onnistumatta. Hän ei ymmärtänyt miksi hän ei kuulostanut samalta. Hän soitti kuitenkin samat nuotit. Hän tajusi kuulostavansa koko ajan Glenn Tiptonilta. Niinpä hän tuumi että ’siihenhän minun pitää panostaa.’ Niinpä hän tekikin, ja se oli upea neuvo. Sen haluan jakaa kaikille.”