Kitarasankarit Joe Satriani ja Steve Vai kehittivät 1990-luvun puolivälissä G3-konseptin, jossa kaksikko lähtee kiertueelle vierailevan kolmannen kitaramaestron kanssa. Satriani ja Vai ovat vuosien saatossa keikkailleet ja kiertäneet maailmaa G3-konseptilla muun muassa Eric Johnsonin, Dream Theaterin John Petruccin, ZZ Topin Billy Gibbonsin, Queenin Brian Mayn, Uli Jon Rothin ja Paul Gilbertin kanssa. G3-konserteissa kukin kitaristi esiintyy niin soolona omia kappaleitaan esittäen kuin myös yhdessä jamitellen erilaisia covereita.
Tuoreessa Classic Rock -lehden haastattelussa Satriani kertoo G3-kiertueiden järjestämisestä sekä haasteista, joita nimekkäät vierailevat tähdet joskus tuovat mukanaan.
”Jotkut pärjäävät todella vähällä ja vaatimattomasti. Kuten Eric, Steve ja minä itse – me emme ole kovin vaativia, mitä tulee asioihin, joita tarvitsemme ennen kuin lavalle. Toiset taas vaativat hieman enemmän”, Satriani toteaa ja sanoo King Crimsonin Robert Frippin ja Yngwie Malmsteenin edustavan kahta ääripäätä.
”Fripp sanoi: ’En halua spottivaloja itseeni, haluan istua ja olla muiden takana’. Se oli enemmänkin sellainen epävaatimus. Sitten on totta kai Yngwie… Jos kutsut hänet, sinun täytyy olla tietoinen, mitä oikein olet kutsumassa.”
”Yngwien kunniaksi sanottakoon, että soittaa aina mahtavasti ja pistää aina pystyyn Yngwie Malmsteen -show’n. Ainoa ongelma on se, että hän ei aina kiinnitä huomiota, mitä lavalla tapahtuu sen jälkeen, kun hänen osuutensa on ohi. Hän ei ole tottunut siihen, että hän ei ole keikan keskipiste.”
”Show’n vetäjänä minun piti vain vetää syvään henkeä ja ymmärtää, ettei Yngwie ole tottunut tällaiseen. Esitimme asian hänelle mahdollisimman ystävällisesti: ’Kun Steve soittaa sooloa, älä heittele kitaraasi ilmaan hänen vieressään – [Vailla] on silmät kiinni, en halua, että hän saa kitaran päähänsä!”