Tapasin fanittaa Truckfightersia kovastikin, mutta sitten bändi jotenkin vain jäi. Toisaalta yhtye on itsekin pitänyt välillä taukoja. Edellisestä V-levystäkin on jo kymmenen vuotta! Virheeni on joka tapauksessa korjattava, niin selvää jälkeä ruotsalaisbändi tekee kuudennella levyllään. Paussi on tehnyt hyvää.
Voimme puhua yhä stonerista, mutta keikkarumpali Joel ”Jolo” Alexin virallisen liittymisen myötä trioksi muuttunut Truckfighters ei toteuta genreä kliseisimmällä mahdollisella tavalla. Mukana on esimerkiksi koko tyylilajin kantaisän Black Sabbathin kokeilunhalua ja vaikkapa Carver-biisillä kuultavaa komppikikkailua. Laulumelodiatkaan eivät kulje aidan matalimmasta kohdasta, vaan niihin on käytetty keskimääräistä enemmän mielikuvitusta.
The Gorgon lupaa jo nimellään paljon, ja lupaukset todellakin lunastetaan! Fuzz-riffi groovaa menemään mairean basson tukemana, ja säkeistöä seuraa taivaita syleilevä kertosäe. Perään räjähtää Gath, jonka riffi on vieläkin maittavampi ja mureampi.
Kun myös muu kappalemateriaali noudattelee samoja laatustandardeja, voidaan puhua ainoastaan mestariteoksesta.