Arvio: Vaikka se loppuni ois on täynnä kiehtovia ideoita, mutta Hopeasiivet ei jätä varaa rakentaa kappaleisiin omaa kosketuspintaa

Lopputuloksena on pikkukiva albumi, josta haluaisi pitää paljon enemmän.

Hopeasiivet Vaikka se loppuni ois Nemolevyt
Arvosana 2/5 tähteä
Arvio julkaistu Soundissa 5/2026.

Luusereiden tekemää cursed-poppia? Hopeasiivet luonnehtii musiikki­aan tavalla, jota ei oikein voi sivuuttaa. Hieman harmillisempi puoli on, että ikioma genre on toistaiseksi yhtyeen kiinnostavin juttu.

Vaikka se loppuni ois on täynnä kulmakarvoja nostattavan kiehtovia ideoita. Jossain kappaleiden sy­vyyksissä kaikuu vaikka minkälaista vallattomuutta ja vinksahtaneisuut­ta, kun pitkin levyä kuullaan tämän hetken indiepopin monien kulmien ohella kaikuja vuosikymmenten varrelta ja kaukaa aikojen takaa.

Tavallisimmillaan Hopeasiivet kuulostaa kuitenkin ihan Anna Puulta. Eli sanojen tarinoita myö­ten valmiiksi pureskellulta popilta, jonka kuulijalle ei jää kauheasti varaa rakentaa kappaleisiin omaa kosketuspintaa. Hopeasiivet ker­too, miten sen kappaleet tulee kokea.

Jatkossa bändi voisi antaa hulluimpienkin ideoidensa viedä. Nyt lopputuloksena on pikkukiva albumi, josta haluaisi pitää paljon enemmän.

Lisää Soundi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi