CIBO MATTO: Stereo Type A

CIBO MATTO Stereo Type A Warner
Arvosana 4/5 tähteä
Arvio julkaistu Soundissa 07/1999.

Kaikkien ruokadiggareiden nimikko-orkesteri sekoittaa toisen albuminsa peruskeitoksen samoista aineksista kuin niin kovin moni viileyteen pyrkivä pumppu tätä nykyä. Cibo Maton sopassa bossanovainen, jazzahtava hip hop saa kuitenkin mausteekseen mm. hevikitaroita, kauhunväristelyä ja kuulasta tyttömeininkiä niin, että lopputulos on kaikkea muuta kuin itsestäänselvä trendipläjäys. Rohkenisin jopa väittää, että käsillä on tämän kesän maistuvin annos.
Jos Cibo Mattoa olisi johonkin verrattava, niin sitten tietenkin Luscious Jacksoniin. Molemmilla itsetietoinen katuasenne yhdistyy herkkyyteen. Cibo Matton naiset seikkailevat (mm. Sean Lennonin avustuksella) tieteistunnelmaisella Broadwaylla (Sci-Fi Wasabi) ja laulavat ruoan ohella sellaisistakin aiheista kuin entinen poikaystävä.
Kesäsunnuntaisin, kun telkkarista ei tule edes Frendejä, voi vaikka kuunnella kappaleita Sunday Part I ja Part II ja huomata, kuinka samanlaista elämä lopulta onkaan New York Cityssä ja Tampereella.

Lisää Soundi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi