Ghostin Tampereen-keikalla ei puhelimia suvaita – Tobias Forge kertoo, miksi päätyi tällaiseen linjaukseen

6.3.2025 13:57

Ghost esiintyy Tampereen Nokia-areenalla 20. toukokuuta. Kun keikka julkistettiin, samalla kerrottiin huomionarvoisesta kuviosta: puhelimia ei saa ottaa keikalle mukaan. ”Tapahtumapaikalla kaikki puhelimet suljetaan Yondr-pusseihin, jotka avataan vasta konsertin päätyttyä. Laitteet pysyvät konserttivieraan hallussa koko tapahtuman ajan, ja niitä voi käyttää vain erikseen merkityillä puhelinalueilla. Palatessa esitystilaan laitteet suljetaan uudelleen Yondr-pusseihin. Puhelinta ei voi käyttää ruoan, juomien tai fanituotteiden ostoon, vaan ostoksiin tarvitaan erillinen pankkikortti”, tiedotteessa kerrottiin.

Miksi tällainen ratkaisu? Ghost-johtaja Tobias Forge puhui aiheesta Loudwiren haastattelussa. Ilmeisesti idea syntyi syksyllä 2023, jolloin Ghost äänitti Rite Here Rite Now -keikkatallenteensa Los Angelesissa. Tuolloin kuvatut keikat päätettiin toteuttaa puhelinvapaina.

”Kuvausten vuoksi päätimme käyttää Yondr-pusseja. Huomasimme jo ensimmäisenä iltana, että yleisö oli ollut ilmiömäinen”, Forge kertoo.

”Kun lavalta ei näkynyt puhelimia, se oli kuin olisi matkustanut ajassa taaksepäin. Enkä puhu nyt matkustamisesta jonnekin 1980-luvulle, vaan ehkä kymmenen vuoden taakse, kun yleisö ei kuvannut niin paljoa. Nykyään se on jo aivan naurettavaa. Jos soitat kymmenentuhannen ihmisen edessä, 8000 pitää kädessään puhelinta.”

Niinpä koko seuraava kiertue päätettiin hoitaa samalla konseptilla. Forge uskoo yleisönkin hyötyvän ratkaisusta.

”Siinä on jotain intuitiivista, kun pidät hauskaa porukan mukana ja olet läsnä. Minä todella luulen, toivon ja uskon, että yleisö nauttii näistä keikoista hieman enemmän. Ainakin on mukavampaa istua takarivissä ilman, että edessä on tuhat puhelinta ja bändi jossain niiden takana.”