Helsingin Korjaamolta kiinnostava veto: myllerryksessä olevaa kulttuurialaa tuetaan pestaamalla kaksi residenssitaiteilijaa

Residenssimalli perustuu jatkuvaan yhteistyösopimukseen, joka takaa taiteilijoille säännöllisen tulon vuoden loppuun saakka. Korjaamon johtaja Jussi Tapio kannustaa muitakin yrityksiä ottamaan taiteilijoita suojiinsa.
26.5.2026 19:14

Viime päivinä on uutisoitu Kulttuurielämän tutkimuskeskuksen Cuporen julkaisemasta raportista, jonka mukaan suomalainen kulttuuri elää harvinaisen haastavia aikoja. Kulttuuripolitiikan tila 2025 -raportissa todetaan, että julkisen rahoituksen ja vankkojen instituutioiden varassa lepäävä kulttuurimalli on vaikeuksissa esimerkiksi talousleikkausten ja teknologisen kehityksen vuoksi. Eivätkä suomalaiset enää hahmota kulttuurin arvoakaan aivan samalla tavalla kuin ennen.

Nyt Helsingin Kulttuuritehdas Korjaamo tiedottaa kantavansa kortensa kekoon tilanteen helpottamiseksi. Korjaamo aloittaa residenssiohjelman, joka pyrkii tarjoamaan taiteilijoille ”taloudellista turvaa sekä taiteellisen vapauden aikana, jolloin kulttuurista leikataan ja freelance-taiteilijoiden toimeentulo on tiukassa”. Ensimmäisinä residenssitaiteilijoina aloittavat elokuvaohjaaja AJ Annila sekä viulisti Iiris Pyrhönen-Koivula.

”Nyt jos koskaan tälle oli tilausta. Ala on viimeiset vuodet ollut tosi tiukassa puristuksessa ja nyt meillä on kulttuurissa sellainen piste, ettei ole tilaa epäonnistua – se ei ole kauheen luovaa. Pelko tappaa luovuuden”, AJ Annila kertoo tiedotteessa.

Residenssimalli perustuu jatkuvaan yhteistyösopimukseen, joka takaa taiteilijoille säännöllisen tulon vuoden loppuun saakka.

”Tämä ei velvoita, mutta mahdollistaa – se avaa taiteilijalle vapauksia, tuo turvaa ja tukee kulttuurin monimuotoisuutta. Haluan rohkaista muitakin toimijoita ja isoja yrityksiä etsimään samankaltaisia ratkaisuja. Ottakaa residenssitaiteilija! Unelmatilanteeni on se, että joku soittaa minulle ja haluaa kopioida tämän mallin muualle”, Korjaamon johtaja Jussi Tapio kertoo.

Residenssitaiteilijat tuovat oman taiteellisen panoksensa Korjaamon ohjelmistoon, mutta heillä on täysi vapaus päättää työnsä sisällöstä. Iiris Pyrhönen-Koivula haluaa ”tuoda musiikin paikkoihin, joissa sitä ei perinteisesti odoteta”. Hänen residenssinsä aikana Korjaamolla voi nähdä esimerkiksi elävää musiikkia lounaan lomassa, jousikvartetin harjoituksia tai runoutta ja elokuvaa yhdistäviä kokeiluja.

”Tuun sellaiseen rakoon, missä ei välttämättä odottaisi olevan. Haluan luoda uusia yhteyksiä eri taiteilijoiden välillä ja saada ihmiset kokemaan taidetta kokonaisvaltaisesti. Korjaamolla tapahtuu niin paljon, että se ruokkii luovuutta”, Pyrhönen-Koivula kertoo.

AJ Annila puolestaan ottaa vastuun Korjaamon Kinon ohjelmiston kuratoinnista. Tavoitteena on muuttaa korttelikino ”Event Cinemaksi”, jossa elokuvissa on mukana kuratoituja keskusteluja, tekijävieraita ja erikoisnäytöksiä. Korjaamosta tulee myös Annilan luova työtila.