Tarkkailuluokalla Vera Wall: ”Vei todella pitkään toipua siitä mentaliteetista, että biiseillä on pakko päästä radioon”

Levy-yhtiöltä lähteminen vapautti Vera Wallin julkaisemaan kappaleita, joihin hän luottaa itse. Emilia Ahon toimittama Tarkkailuluokka-juttu on julkaistu Soundissa 4/26.
25.6.2026 11:17

Vera Wall on helsinkiläinen laulaja-tuottaja, joka tekee elokuvallista poppia. Kappaleet ovat soundimaailmaltaan dramaattisia mutta herkkiä, ja teksteissä liikutaan synkkien asioiden äärellä.

– Kirjoitan tosi vaikeista aiheista ja omista kipupisteistäni. Tekstit ovat sataprosenttisesti omasta elämästäni, artisti kertoo.

Esikuvikseen Wall nimeää useita naisartisteja. Yksi heistä on Chisu, joka hänkin on tuottanut musiikkiaan itse.

– Tykkään todella paljon myös Vestasta. Hän ottaa musiikissaan hyvällä tavalla riskejä ja haastaa kuulijaa.

Parhaillaan Vera Wall työstää kesäkuun alussa julkaistavaa Helsinki on pilalla -ep:tään. Nimestä voinee päätellä, että valittu linja pitää.

– On aika synkkä ep tulossa. Sillä käsitellään paljon kipeitä aiheita.

Kokonaisuuden rakentaminen on sujunut hyvin, jos ei huomioida sitä, miten vaikeaa artistin on päästää irti kappaleidensa hiomisesta.

– Olen todella kriittinen sen suhteen, millaiset vaatteet biisillä on päällä. Voisin jumpata niitä maailman loppuun asti.

Osa tulevan julkaisun biiseistä on syntynyt aikana, jolloin Vera Wall oli kiinnitettynä KHY Suomen Musiikille. Kyseiset kappaleet eivät kuitenkaan sopineet levy-yhtiön julkaistaviksi, hän kertoo.

– Oma taiteellisuuteni ja rohkeus tehdä biisejä vähän lopahtivat siellä, koska niistä haluttiin ehkä sellaisia, että ne saisivat radiosoittoa.

Artisti ei kokenut, että levy-yhtiö olisi rohkaissut ottamaan riskejä, joihin hän itse oli valmis. Niinpä hän päätti reipas vuosi sitten lähteä. Samalla Wall piti pienen tauon musiikin julkaisemisesta ja pohti, mitä haluaa tehdä seuraavaksi.

– Vei todella pitkään toipua siitä mentaliteetista, että biiseillä on pakko päästä radioon. Mutta kun sain hiljakseen itseni siitä irti, kaikki on sen jälkeen sujunut aika helposti ja indienä tekeminen on tuntunut vapauttavalta.

Tähän päivään mennessä Vera Wall on julkaissut omakustanteisesti kolme biisiä, joista viimeisin on maaliskuussa ilmestynyt Hahaha. Artistin omien sanojen mukaan kyseessä on ”vaarallisen kuuloinen fantasiabiisi”.

– Siinä seikkaillaan rakkauden ja hulluuden välimaastossa, ja se on aika intensiivinen setti. Se kertoo siitä, kun tykkää, ihailee tai fantasioi jostain niin paljon, että menee järki.

Myös kyseinen biisi tulee löytymään pian ilmestyvältä ep:ltä. Sen julkaisun jälkeen artistin on tarkoitus pitää pieni tauko musiikin tekemisestä. Viimeistään kesän jälkeen koittaa kuitenkin aika palata työstämään debyyttialbumia.

Muiden artistien tuottamisestakin kiinnostunut Vera Wall haaveilee ensisijaisesti oman kuulijakuntansa löytämisestä.

– Se on suurin unelmani. Olisi ihanaa keikkailla ja nähdä yleisössä ihmisiä, jotka fiilaavat musiikkiani.