Ilosaarirock esittelee vapun kunniaksi kelpo paketin uusia kiinnityksiä – yksi ulkomainen ja kuusi kotimaista nimeä julki

Ilosaarirock juhlitaan 17.–19. heinäkuuta.
30.4.2026 10:58

Joensuun perinteikäs Ilosaarirock kasvoi juuri seitsemällä uudella esiintyjällä. Tätä myöten festivaali kertoo, että sen tarjonta on yhtä nimeä vaille valmis, eli asiat alkavat olla pikkuhiljaa kunnossa kesän musiikkijuhlia varten. Ilosaarirock järjestetään 17.–19. heinäkuuta.

Kaukaa ulkomailta Laulurinteelle saapuu konsertoimaan irlantilainen Florence Road. Kotimaisia lisäyksiä ovat puolestaan poptähti Isac Elliot, metallipartio Lost Society, indieryhmä Hopeasiivet, vaihtoehtoisen rapin saralla operoiva Keiju, kolkon syntikkapopin nimeen vannova Modem sekä punk-rap-drum’n’bass-porukka Nenerchy.

”Ilosaarirockin ohjelmakattaus alkaa näiden kovien lisäysten myötä olla kasassa. Yhtä esiintyjää vielä etsitään festariperjantaille, ja sen suhteen on verkot vesillä ympäri maailman. Ei mennä sieltä mistä aita on matalin, vaan rakennellaan rauhassa. Mutta kyllä tällä kattauksella kelpaa jo juhlia”, kertoo Ilosaarirockin promoottori Panu Hattunen tiedotteessa.

Ilosaarirockin aiemmin julkistettuja esiintyjiä ovat muun muassa Architects, Sex Pistols Featuring Frank Carter, Arppa & Joensuun kaupunginorkesteri, Behm, Emma & Matilda, Gettomasa, Ibe, Kuumaa, Käärijä, Lauri Haav, Linda Lampenius & Pete Parkkonen, Mayhem ja Nylon Beat. Kaikki Ilosaarirockin lipputyypit ovat nyt saatavilla ja myynnissä Ticketmasterissa. Hinnat ovat mallia 129–229 euroa, nuoriso pääsee halvemmalla.