Kaksinkertainen Oscar-voittaja Anthony Hopkins hääräsi ennen näyttelijän uraansa musiikin parissa. Erityisesti Hannibal Lecterinä tunnettu taiteilijaveteraani aloitti pianonsoiton jo neljävuotiaana. Nyt Hopkins on solminut levysopimuksen Decca Classicsin kanssa.
Maineikas Philharmonia-orkesteri esittää levyllä Gustavo Dudamelin johdolla Hopkinsin 60 vuoden aikana luomia sävellyksiä.
”Musiikki oli ensimmäinen intohimoni ja toiveeni”, Hopkins selvittää. ”Olen säveltänyt koko ikäni. Jotkut näistä sävellyksistä ovat kulkeneet matkassani vuosikymmeniä, ja huomaan palaavani niiden pariin aina uudelleen.”
Vaikka kyseessä on Hopkinsin ensimmäinen täysimittainen albumi, on hän pokannut jo vuonna 2012 Classic Brit Awardin viulisti André Rieun And the Waltz Goes On -levylle loihtimastaan nimikkosävellyksestä.
Life is a Dream ilmestyy 21. elokuuta. Ensimaistiaisen voit tarkastaa alta.
