Social Distortionin Mike Ness lähettää Soundin välityksellä terveisiä Rane Raitsikalle – ”Rane on hyvä ystäväni”

Ari Väntänen jututti Social Distortion -johtajaa Soundiin 5/26.
28.5.2026 18:40

Huomio, Rane Raitsikka! Täällä on yksi kaveri, jolla olisi vähän asiaa. Social Distortionin Mike Ness on nimittäin näkyvästi mukana Soundissa 5/26, ja räyhärockin veteraani tunnustautuu Ari Väntäsen toimittamassa haastattelussa Mr. Raitsikan ystäväksi. Alapuolelta voi lukea Nessin mietteitä Suomen omasta rokkijätkästä, ja loput pitkästä haastattelusta löytyy sitten lehdestä. Social Distortionin Born to Kill -uutuuslevyyn voi ottaa tuntumaa esimerkiksi täällä.

Lue myös: Soundi 5/26: Tori Amos, Vesta, Social Distortion, Vilma Jää, Dimmu Borgir, Taneli Jarva…

Lue myös: ”Olisin luultavasti vain päätynyt suomalaiseen vankilaan” – Social Distortionin Mike Ness muistelee vanhoja pahoja aikoja

Jos Mike Nessin suunnitelmat pitävät, Born to Killin jälkeisiä julkaisuja ei tarvitse odottaa turhan kauan.

– Nämä levyn biisithän on valittu viidenkymmenen joukosta, joten lisää musiikkia on tulossa. Haluan julkaista seuraavan kymmenen vuoden aikana niin paljon uutta musaa kuin pystyn. Haluan tehdä kiertueita ja soittaa maissa, joissa emme ole vielä käyneet. Haluan tehdä dokumentin ja kirjoittaa kirjan. Rakastan hommaani ja minulla on edelleen paljon energiaa.

Social Distortionin hitaan julkaisutahdin huomioon ottaen on ollut hyvä, että Nessillä on ollut elämässään monenlaista muutakin sisältöä. Hän harrastaa moottoripyöriä, hotrod-autoja, nyrkkeilyä ja surffaamista ja on innokas keräilijä. 

– Keräilen vähän kaikkea. 1920–30-lukujen kultaisia taskukelloja. Autoja. Kitaroita. Vintage-vaatteita. Vanhoja leluja ja mainoskylttejä. Radioita. Levyjä. Kaikenlaista. Jos näen jotain, mistä diggaan, ostan sen. Ja jos yhden tavaran ostaminen tuntuu hyvältä, kymmenen ostaminen tuntuu vielä paljon paremmalta. Onhan sekin vähän kohtuutonta. Vähän kuin jokin sairaus. Varmaan sekin juontuu lapsuudestani.

Suomalainen kitaristi Rane Raitsikka (Lama, Smack, The Hangmen, Atomirotta) asui pitkään Kaliforniassa ja on maininnut tutustuneensa siellä Mike Nessiin. Kysyn, vieläkö miehet pitävät yhteyttä.

– Totta kai, Rane on hyvä ystäväni. Tutustuimme, kun tuotin The Hangmenin levyn joskus 2000-luvun alkuvuosina [In the City, 2007]. Hän on mahtava kitaristi ja opettanut minullekin muutaman tempun. 

Rane taitaa asua aika lähellä minua. Olen nähnyt hänet silloin tällöin tässä kotikulmilla.

– Kerro terveisiä!