Tribulation keksi metallin voittajayhdistelmän – Uusi levy saa voimansa rock-groovesta

Tribulation Down Below Century Media
Arvosana 4/5 tähteä
Arvio julkaistu Soundissa 1/2018.

Harva bändi pystyy ikinä tuottamaan jotain, joka kuulostaa vaivattoman ajattomalta ja silti ainoastaan bändin omintakeiselta itseltään.

Edellisestä Children Of The Night -levystään (2015) asti kovassa nosteessa paistatellut tukholmalainen Tribulation on löytänyt totaalisen voittajayhdistelmän goottirock’n’rollia ja death metal -juuria.

Sinänsä vastaavien mausteiden yhdistelmä ei ole uusi, mutta Tribulation tekee siitä omansa. Toinen toistaan tarttuvammat biisit pursuilevat järjettömän tehokkaita melodioita, punkahtavaa kuolorock-rullausta ja pehmeän mätää murinalaulua.

Säästeliäästi tunnelmaa lisäilemään on sinne tänne ripoteltu suvantokohtia, aavemaisia koskettimia ja elektronisia efektejä, mutta ei yhtään liikaa. Tämän levyn päällimmäinen ajava voima on ajaton rock-groove, ja tätä näkökantaa puolustan vaikka kynsin ja hampain.

Myös soittopuoli tuntuu tiukentuneen bändin aiempiin levyihin verrattuna ihan kautta linjan. Kiinnostaa kovasti kuulla, mitä Tribulation tuo tulevaisuudessa tullessaan.

Lisää Soundi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi