Aikoinaan kovasti kehuja niittänyt pääkaupunkiseutulainen hard rock -yhtye Androids esiintyy Helsingin Tavastialla tiistaina 26. toukokuuta. Kyseessä on 80-luvulla esiin astelleen bändin ensimmäinen julkinen keikka yli kolmeen vuosikymmeneen.
Erikoisillan aikana lavalle astelevat myös Bermuda (feat. Petri Liski), Joe Doakes (feat. Pasi Rantanen) ja Maukka Perusjätkä Rock And Roll Circus. Viimeksi mainitun orkesterin riveissä kitaraa soittava, myös Mustasta Paraatista tunnettu Saku Paasiniemi kertoo seuraavaa:
– Mä ja Maukka ollaan tunnettu jo 70-luvun puolivälistä asti. Ollaan kalliolaisia molemmat, ja treenattiin samaan aikaan Wallininkadulla jo ennen kuin paikasta tuli legendaarinen Kill City. Sitten Kill Cityn vuosina mentiin omilla kuvioilla, mutta joskus 80-luvun puolivälissä alettiin taas tehdä uusia biisejä yhdessä. Sitten kävi niin, että Maukka & Ile’s Disco -yhtyeen raunioille kasattiin uusi bändi – siis Maukka Perusjätkä Rock And Roll Circus. Bassoon löytyi Pieni, Jara Jokivalli tuli rumpuihin, Kellogg’s Bollocks kävi hetken toisena kitaristina ja sitten mukaan otettiin Ari ”Ade” Manninen.
– Ensi viikon Tavastian-keikka sai lähtölaukauksensa siitä, kun haluttiin järjestää muistotilaisuus Adelle, joka valitettavasti menehtyi muutamia vuosia sitten. Maukka Perusjätkä Rock And Roll Circuksen esiintymisen lisäksi rivinsä päätti kasata myös Androids – Ade soitti aikoinaan kitaraa myös Androidsissa. Ja niin soitti myös Jokivalli, joka nähdään Androidsin rumpujen takana myös tulevalla keikalla.
Mennäänpä hetkeksi Maukka Perusjätkä Rock And Roll Circuksen äärelle. Millaisia muistikuvia sinulla on vanhoista ajoista?
– Vedettiin isolla pensselillä 80-luvulla. Parhaimmillaan lavalla oli kahdet tuplabassarisetit, ja Maukka saapui eräällekin Tavastian-keikalle Harley-Davidsonilla. Ajoi siis sisään klubille ja jatkoi lavalle asti. Show’ta riitti muutenkin: vaatteiden vaihtoja, sahan heiluttamista, samuraimiekan välkyttelyä…
– Yksi mainio anekdootti liittyy Tavastian sen ajan äänipäällikköön Raksu Airaksiseen. Hän oli lomalla yhden meidän keikan aikoihin, kun vedettiin nimenomaan kahdella tuplabassarisetillä. Kun Raksu palasi töihin, se sanoi saaneensa puhelun, että bassarit kuuluivat Vanhalle asti. Ja jos joku ei tunne seutuja, Tavastialta on Vanhalle kuitenkin aika monta korttelia!
Jääkö Maukka Perusjätkä Rock And Roll Circuksen paluu yhden keikan mittaiseksi?
– No, Maukka tsekkailee aikataulujaan, mutta sovittiin alustavasti, että tehdään muutakin. Itse asiassa mulla on jo kolme uutta biisiä valmiina!