Arvio: Aldous Harding saa aikaan jännittävän ristivedon – Train on the Island houkuttelee tulemaan lähemmäs ja olemaan samalla varuillaan

Hardingissa on oikeasti jotakin lumoavan outoa.
Arvio julkaistu Soundissa 5/2026.
Kirjoittanut: Pekka Laine.

Arvio

Aldous Harding
Train on the Island
4AD

Aldous Harding on erinomainen esimerkki siitä, miltä hyvänlaatuinen outous kuulostaa.

Uuden-Seelannin lahja aikamme folkille saa musiikil­laan aikaan jännittävän ristivedon. Harding houkuttelee tulemaan lähemmäs ja olemaan samalla varuillaan. Hä­nen lauluistaan löytyvät 1960–70-lukujen hivenen eksentrisemmän fol­kin ja lauluntekijämusiikin klassiset hyveet hienovaraisesti päivitettyinä.

Hardingin pehmeä laulu on taltioitu upeasti ja kerrostettu taiten. Sävellyksissä on hypnoottista imua ja yhtyeensä soitossa jatsikkaan intensiivistä svengiä. Korvia hivelevä äänikuva ei kuitenkaan typisty epookkinäppäröinniksi, sillä päähenkilö ei tyydy moiseen. Hän haluaa mennä pidemmälle, uida ihon alle ja tulla uniin.

Aldous Hardingin lyriikoissa ja tavassa tulkita niitä on jotakin ihanan pelottavaa. Pikkusievän sijaan hänen maailmansa on surrealistisesti nyrjähtäneiden satujen ja psykedeelisten kummitustarinoiden tyyssija. Vaikka Harding laulaisi peruskaurasta kuten ihmissuhteista, hän kampe­aa pienillä sävyvalinnoilla tunnelman mukavan niksahtaneille urille.

Useamman albumin mitassa kovaa laatutasoa ylläpitäneen Hardin­gin tapauksessa on parasta, ettei friikkiys synny esimerkiksi soundi­kikkailulla tai tuotannollisella venkoilulla. Hänessä on oikeasti jotakin lumoavan outoa.