Kata Laakson ja Miro Palokallion muodostama Brian viettää kymmenvuotisjuhlia Tavastian-keikan ja kokoelman merkeissä

Yhtyeen esikoislevyn kappaleita on äänitetty kokoelmaa varten uusiksi.
19.8.2026 13:19

Kata Laakson ja Miro Palokallion hallinnoima Brian on varttunut jo kymmenen vuoden ikään. Tämän kunniaksi julkaistaan 21. elokuuta yhtyeen ensimmäinen kokoelmalevy Brian’s Best. Kokoelmalta löytyy vanhojen biisien lisäksi uudelleen äänitettyjä versioita orkesterin alku-uran kappaleista. Yksi coverikin on tiettävästi mukaan päässyt,

Kokoelman vanhemmat kappaleet ovat peräisin albumeilta Viime aikoina minulla on ollut jotenkin alakuloinen olo (2023), Ei tunnu kipua enää (2024) ja Kultakausi (2025). Yhtyeen Rantalomalle Syyriaan -esikoisalbumin (2016) kappaleet äänitettiin aikanaan niin vahvalla punk-asenteella, että biisit on haluttu saattaa nyt viimeistellympään muotoon, joten ne on taltioitu uudelleen Brianin keikkakokoonpanon voimin.

Kokoelmalevyä ja bändin synttäreitä juhlitaan Helsingin Tavastialla 3. syyskuuta. Lippujen ennakkomyynti hoituu Tiketin välityksellä, hinnat ovat alkaen 22 euroa. Ennen Tavastiaa yhtye piipahtaa vielä Oulun Ostarifestarilla lauantaina 29. elokuuta.