Tarkkailuluokalla Suicide Chain: ”Tarkoituksena on vetää Tuskassa niin kova keikka, että Megadeth lopettaa oikeasti”

Jyväskyläläinen Suicide Chain soittaa hard rockia kaveriporukan all stars -kokoonpanolla. Emilia Ahon toimittama Tarkkailuluokka-juttu on julkaistu Soundissa 3/26.
2.6.2026 10:53

Hard rock -bändi Suicide Chain on kotikaupungissaan ”yöelämän inhokki ja suosikki”, kuvailee yhtyeen laulaja-kitaristi Viljami Jämsä. 

Vaikka bändi pitää itseään jyväskyläläisenä, se hedelmöitettiin Kaustisella. Siellä Jämsä pohti rumpali Jasper Makkosen ja kitaristi Vertti Norrkniivilän kanssa, millainen heidän unelmiensa bändikokoonpano olisi. 

Kaikki kolme soittivat erilaisissa metalliyhtyeissä, mutta oli selvää, että heidän kuuluisi muodostaa jonkinlainen kokoonpano yhdessä. Uuteen bändiin kaivattiin kuitenkin vielä basistia. 

– Mietin, kuka on yhtä tyhmä ja kenellä on yhtä kova meininki kuin meillä. Sitten mieleen tuli Onni, Jämsä muistelee. 

Jyväskyläläinen Onni Isomöttönen pestattiin uuteen bändiin ilmoitusluontoisella viestillä: ”Perustettiin bändi, olet sen basisti.” 

– Tämä on kuin meidän kaveriporukkamme all stars. Jäsenet on valittu sillä perusteella, miten hyviä äijiä he ovat, Jämsä toteaa. 

Nimi Suicide Chain on peräisin hänen ja Makkosen vanhasta ”yhden keikan ihmeestä”. 

– Nimi oli niin tykki, että halusimme käyttää sen uudelleen. Alkuperäinen bändi hajosi kesken keikan. 

Yhtyettä perustettaessa jäsenillä oli mielessä, että vaihteeksi olisi kiva kokeilla kevyempää soundia. Jotain Hanoi Rocksin ja The Hellacoptersin tyylistä. 

– Kun oltiin soitettu hetki, drop C -vire löytyi kuitenkin aika nopeasti, Jämsä muistelee. 

Bändin biisit perustuvat usein riffeihin, jotka tulevat yleensä Norrkniivilältä tai Jämsältä. Työstöä jatketaan yhdessä treenikämpällä kunkin jäsenen vahvuuksien mukaan. Kaikki osallistuvat myös tekstien kirjoittamiseen. 

– Meillä ei ole yhtä niin sanottua Andy McCoyta vaan pallottelemme biisejä kaikkien kesken, Jämsä tokaisee. 

Yhtye on julkaissut vasta kaksi singleä, mutta takataskusta löytyy reippaasti valmiita biisejä. Kolmas sinkku on tarkoitus julkaista kevään aikana. 

– Se tulee olemaan bändiämme täydellisesti kuvaava nimikkobiisi, Jämsä valottaa. 

– Kuin menisi monsteriautolla satasta, Norrkniivilä lisää virnistäen. 

Suicide Chain ei ole vielä suonut ajatusta albumin julkaisulle. 

– Tehdään tätä biisit eikä levykokonaisuus edellä, Jämsä sanoo. 

Suunta ainakin näyttää lupaavalta, mistä kertonee sekin, että yhtyeen ei ole tarvinnut myydä yhtään keikkaa ja silti niitä on riittänyt. Helmikuun lopulla kilahti muun muassa kutsu Stoned Statuesin lämppäriksi Helsingin On the Rocksiin. 

– Vähän ihmettelin, kun Stadissakin on kovia bändejä, että pyysivät meidät Jyväskylästä sinne, mutta mikäs siinä, Jämsä sanoo nauraen. 

Kotikaupungin keikoilla on tavallista, että yleisö hyppii lavalle ja sieltä pois. 

– Aina pitää olla vähän punkhenkeä, Norrkniivilä sanoo. 

Tulevana kesänä Suicide Chain nousee ensimmäistä kertaa isolle festarilavalle Helsingin Tuskassa. 

– Tarkoituksena on vetää niin kova keikka, että Megadeth lopettaa oikeasti, Jämsä lupailee.