Arvio: Bilmurin metalcoren ja countryn yhdistelmä on yllättävän toimiva

Kinda Hardilla irvistyksiä herättävät riffit lyövät kättä pedal steel -kitaran ja man­doliinin kanssa.
Arvio julkaistu Soundissa 5/2026.
Kirjoittanut: Mirko Siikaluoma.

Arvio

Bilmuri
Kinda Hard
Sony

Vaikka maailma on täynnä mitä ihmeellisimpiä mikrogenrejä, metal­coren ja countryn yhdistäminen voi hämmentää jo ajatuksena. Tästä huolimatta tai juuri sen vuoksi Bilmuri – aka laulaja-kitaristi ja tuottaja Johnny Franck (ex- Attack Attack) – onnis­tuu tekemään yhdistelmästä yllättävän toimivan.

Kinda Hard on jo Bilmurin viidestoista albumi kymmenen toi­mintavuoden aikana, ja toinen levy, jolla countryvaikutteet ovat ylväästi esillä. Tarjolla on väkevää jatkoa edelliselle American Motor Sport­sille (2024), joka avasi Bilmurille ovia muun muassa Sleep Tokenin lämmittelijäksi.

Irvistyksiä herättävät riffit lyövät kättä pedal steel -kitaran ja man­doliinin kanssa. Livenä Nashvillessä nauhoitettu levy on tuotannoltaan hengittävä ja erottuu edukseen massasta. More than Haten kaltai­set lekat kulkevat kuin karja kesän ensilaitumilla, ja kevyemmissä biiseissä on tilaa tarkasti mietityille yksityiskohdille.

Hetkittäin ratkaisut tuntuvat turhan turvallisilta. Esimerkiksi A Day to Remember -yhtyeen Jeremy McKinnonin kanssa tehty Always Let You Down on kaikin puolin menevä ja bisnesmielessä järkevä kollabo­raatio, mutta vaaran tunnetta siitä ei löydä kirveelläkään.