Melkoinen kaupunkifestivaali etelänaapurissa: Tallinn Music Weekin esiintyjäluettelo on käsivarren mittainen

Latvialainen Elizabeta Lāce on yksi Tallinn Music Weekin esiintyjistä.

Tallinn Music Week tiedottaa tämän vuoden tarjonnastaan. 27.3.–2.4. järjestettävän kaupunki- ja showcase-festivaalin ohjelmistossa on tällä kertaa vaatimattomat 237 yhtyettä ja artistia, joten nähtävää ja kuultavaa taatusti piisaa. Kokoonpanoista 114 on virolaisia, 19 venäläisiä, 7 puolalaisia, 7 brittiläisiä, 6 tanskalaisia ja sitten vielä Kanada, Ruotsi ja Saksa lähettävät kukin paikalle 5 esiintyjää.

Suomesta Viroon lähtee 23 artistia ja yhtyettä. Etelään matkaavat muun muassa Jori Hulkkonen, Astrid Swan, Timo Kaukolampi, Demonic Death Judge, PH (ex-Mr. Peter Hayden), View, Mikko Joensuu, Teksti-TV 666, Töölön Ketterä, The Holy, The Empire Strikes ja Khroma.

Festivaalin kaikki esiintyjät on lueteltu aakkosjärjestyksessä alempana. Festivaaliliput ovat myynnissä, lisätietoja niistä kannattaa etsiä tapahtuman kotisivuilta. Samasta osoitteesta löytyvät tietenkin myös aikataulut, tapahtumapaikat ja muut sellaiset infot.

615 (EE)
A.Fruit (RU)
Abandoned Elysium (EE)
Abirdwhale (JP)
Aisha Orazbayeva (KZ)
Albert af Ekenstam (SE)
Alex Wave (EE)
Alexander Sannik (EE)
Alisa Vox (RU)
Alvistar Funk Association (EE/FI)
Andre Maaker (EE)
Anna Mishina ja Kristi Mühling (EE)
Antikvariniai Kašpirovskio dantys (LT)
Ardo Ran Varres (EE)
Argo Vals (EE)
Around the Sun (EE)
Artur Lääts (EE)
Artur Lääts x Mihkel Maripuu (EE)
Ashilevi (EE)
Astrid Swan (FI)
Audioholic (EE)
Awlnight (BY)
Azma (EE)
Bad Pop (CA)
BALKANSAMBEL (SK)
Bandemoonium (EE)
Barlast (FI)
Beverly Girl (FI)
Beyond Beyond (EE)
Black Daniels (DK)
Blahalouisiana (HU)
Bombossa Brothers (EE)
C Duncan (UK)
Chyno (SY)
Coals (PL)
Compound Minerals x Fragmets() (EE)
Cube-A (EE)
Curly Strings (EE)
Daf (EE)
DAGAMBA (LV)
DaKooka (UA)
Danielle de Picciotto. Alexander Hacke (DE)
DART DUO (EE)
Dead Furies (EE)
Debra’s Dream (FR)
Def3 (CA)
Delicate Features (RU)
Demonic Death Judge (FI)
Denis Punch (EE)
Digital Digital (EE)
Dobranotch (RU)
Draper (UK)
Duo Malva ja Priks (EE)
Duo Telluur (EE)
Echo & Tito (IL)
Eeter (EE)
Eisi (EE)
Electroforez (RU)
Elizabeta Lāce (LV)
Erki Pärnoja : EFTERGLOW (EE)
Estbel (EE)
Estoner (EE)
EVAND (BY)
Fallen Flags (DK/EE)
Flamingods (UK)
Florian Wahl (EE)
Fok Yee (EE)
Four Lines (GE)
Fractale (IT)
Frankie Animal (EE)
FREAKANGEL (EE)
FreeQ Brothers (RU)
GIUNGLA (IT)
Go Away Bird (EE)
grad_u (LT)
Hannu Ikola (FI)
Hauschka (DE)
HeadRead (EE)
Heigo Rosin (EE)
Horror Dance Squad (EE)
HUNT (EE)
Ichi (JP)
Iiris (EE)
ili-ili (BY)
In Code (NL)
Indrek Spungin (EE)
Insect (EE)
IVATU (RU)
J-P Piirainen (FI)
Janusz Prusinowski Kompania (PL)
Jason Larnell Hunter (EE)
Jennie Abrahamson (SE)
Joel Sarakula (AU)
Jori Hulkkonen (FI)
Jumo (FR)
Kadajane (EE)
Kadri Voorand & Mihkel Mälgand (EE)
Kapitan Korsakov (BE)
Karmakoma (SI)
Kaschalot (EE)
Katja Adrikova (EE)
Kéknyúl (HU)
Kert Klaus (EE)
Keshob (EE)
Khroma (FI)
Kiiora (EE)
Kim & Buran (RU)
Kirke Karja Quartet (EE)
Kiro (FI)
Korvat Auki Ensemble (FI)
Kristin Kuldkepp, Jaanus Siniväli (EE)
Kristjan Järvi (EE)
Lepatriinu (EE)
Less Acrobats (IL)
Liblikas (EE)
Liis Lemsalu (EE)
Like a Motorcycle (CA)
Lord Akton (DK)
Lucidvox (RU)
Luurel Varas (EE)
M.A Beat! (FR)
Maarja Nuut & Hendrik Kaljujärv (EE)
Majestim (EE)
Måntra (UK)
Mari Kalkun (EE)
Maria Korepanova ja etnoprojekt Izha (MD)
Mart Avi (EE)
Mauno Meesit (EE)
Mazde (DE)
Metsakutsu (EE)
MHKL (EE)
Mick Pedaja (EE)
Mikko Joensuu (FI)
Miss Velvet & The Blue Wolf (US)
Moddi (NO)
Modest Intentions (EE)
Moo Latte (PL)
Mord Fustang (EE)
Mordens (RU)
Motobor (EE)
My Baby (NL)
Nedsaja Küla Bänd (EE)
Neglected Fields (LV)
Nevesis (EE)
Nika Project (EE)
No Real Pioneers (LT)
NOËP (EE)
Of Roofs, Genes and Stolen Meanings (EE)
Onuka (UA)
Otava Yo (RU)
OurEyes Collective (UK)
Paean (EE)
Paul Oja (EE)
PH (FI)
Põhja Konn (EE)
Progress (EE)
Project Vainiolla (FI)
Propazha (EE)
Punkt Nihu (EE)
Púr Múdd (EE)
PVC16 (EE)
Rake (EE)
RAT (PL)
Rave the Reqviem (SE)
Redel Ruudus & Mirjam Kivisild (EE)
REGRET (EE)
Rhythm Baboon (PL)
Robert Jürjendal & Kaido Kirikmäe (EE)
Roxy Jules (DK)
Shaman Jungle (BY)
Sheep Got Waxed (LT)
SHORTPARIS (RU)
Shromik (EE)
Shtuby (IL)
Siiri Sisask (EE)
Simian Ghost (SE)
Simon Chaozlevel (EE)
Siv Jakobsen (NO)
Sløtface (NO)
SNTS (DE)
Sobranie 8 18 (RU)
Solidaarsus (EE)
Sööäär/Koikson/Voorand/Daniel (EE)
Sooäär/Yaralyan/Ounaskari (EE)
Spasibo (RU)
SPTNK (RU)
St Cheatersburg (EE)
Stillhead (DK)
SU—MU ✺ (EE)
Suad (FI)
Sutari (PL)
Svjata Vatra (EE)
SVPER (ES)
Syn Cole (EE)
TAU (DE)
Tcheka (CV)
Teksti-TV 666 (FI)
The Blassics (FI)
The Boondocks (EE)
The Empire Strikes (FI)
The Entrepreneurs (DK)
The Hermes Experiment (UK)
The Holy (FI)
The Homesick (NL)
The Mariachi Ghost (CA)
The Notes (EE)
The Second Level (FI)
The Stanfields (CA)
There Are No More Four Seasons (SE)
Three Leg Dog (EE)
Thylacine (FR)
Timo Kaukolampi (FI)
Tintura (EE)
Tont (EE)
Tõnu Naissoo Hammond Trio (EE)
Töölön Ketterä (FI)
Trad.Attack! (EE)
Trna (RU)
Tütarlastekoor Ellerhein (EE)
U: ja ekke (EE)
UHS KUMATU (EE)
Úlfur Úlfur (IS)
Val Tvoar (EE)
Veiko Kikas (EE)
Venior (FI)
VIEW (FI)
Whispering Sons (BE)
White Sparks (EE)
Windy Beach (EE)
Wolfredt (EE)
WorldService Project (UK)
Würffel (EE)
ŽEN (HR)
Židrūns (LV)
БЦХ (RU)
ГШ/Glintshake (RU)
Пасош (RU)