Viisuvoittajat vuoroin vieraissa: Lordi ja Johnny Logan vaihtoivat kisakappaleitaan päittäin – Noora Louhimo myös mukana

Lordi, Logan ja Louhimo tempaisevat Lordin viisuvoiton kaksikymppisten kunniaksi.
15.5.2026 14:46

20. toukokuuta tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun Lordi toi Suomeen historiallisen ensimmäisen – ja toistaiseksi myös ainoan – voiton Euroviisuissa Hard Rock Hallelujah -kappaleellaan. Asiaa juhlistetaan paitsi parhaillaan käynnissä olevissa Euroviisuissa, jonka finaalissa Lordi tulee lauantaina 16.5. esiintymään, myös varsin erikoisella tempauksella, jossa on mukana legendaarinen Johnny Logan, joka on voittanut Euroviisut kahdesti ja lisäksi säveltänyt vuonna 1992 viisut voittaneen Irlannin kisakappaleen.

Lordi ja Logan ovat nimittäin julkaisseet omat tulkintansa toistensa viisuhiteistä. Logan luonnollisesti tulkitsi Hard Rock Hallelujahin, kun taas Lordi teki oman version Loganin vuoden 1987 Hold Me Now -kappaleesta. Kaiken kukkuraksi Lordi otti vierailevaksi ääneksi ja tueksi kappaleeseen mukaan Noora Louhimon (ex-Battle Beast). Alta voit kuunnella sekä uudet tulkinnat että alkuperäiset versiot.

Tämän vuoden Euroviisujen voittaja ratkeaa tosiaan huomenna lauantaina. Suomea kisassa edustavat Pete Parkkonen ja Linda Lampenius.

Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video