Maija Vilkkumaa julkaisee yhdeksännen studioalbuminsa Karaoke-queen 2. lokakuuta. Tänään levyltä on julkaistu kolmas single, kuuntele Esikoinen alempaa.
”Minä olen perheeni esikoislapsi. Moni esikoinen kokee olevansa elämässään taakankantajan roolissa, esikoiset ovat ylisuorittajia, ahdistujia, reippautta esittäviä. Halusin kirjoittaa tästä kollektiivisesta tunteesta laulun”, Vilkkumaa kertoo tiedotteessa ja jatkaa:
”Esikoinen on osa Karaoke-queen-teema-albumia, joka kertoo raivosta. Kirjoitin albumia vuoden, ja tuotantoprosessi kesti toisen vuoden. Minusta tämä albumi aukeaa kuin elokuva. Kirjoitan sille myös samannimistä trillerimuotoista sisarteosta, jossa viisi naista kohtaa karaokebaarissa ja päättää kostaa kärsimänsä vääryydet.”
Vilkkumaan voi nähdä loppuvuodesta keikalla alla olevan aikataulun mukaisesti:
2.10. Viking Grace
9.10. Helsinki, Linnanmäki
10.10. Lahti, Finlandia-klubi
16.10. Espoo, Hybridiareena Hype
17.10. Oulu, Tarkastamo
22.10. Jyväskylä, Lutakko
23.10. Joensuu, Las Palmas Kimmel
24.10. Valkeakoski, Hotelli Waltikka
30.10. Ikaalinen, Spa & Resort
6.11. Savonlinna, House of Olaf
7.11. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
12.11. Tampere, Tavara-asema
14.11. Viking Gabriella
20.11. Pori, Enersense-areena
21.11. Kuopio, Sawohouse
26.11. Rauma, Brummi
4.12. Hämeenlinna, Verkatehdas
10.12. Tuusula, Krapin Paja
5.12. Turku, (Logomo
11.12. Jämsä, Himos-areena
12.12. Kiuruvesi, Peltohovi
18.12. Helsinki, Kulttuuritalo
