Richie Faulkner kertoo uuden Judas Priest -albumin etenemisestä: Pohjat on purkissa

Kitaristi päivittää prosessin nykytilannetta.
3.5.2026 18:33

Judas Priest -kitaristi Richie Faulkner jutusteli detroitilaisen WRIF-radioaseman Meltdown-ohjelmassa vuonna 2024 ilmestyneen Invincible Shield -albumin seuraajasta.

”Kokoonnuimme helmikuussa Nashvillen liepeillä ja toimimme kuten Firepowerin kohdalla… Keräännyimme yhteen ja teimme rumpuraidat yhdessä”, Faulkner selvittää. ”Emme voineet tehdä niin Invincible Shieldin kanssa rajoitusten takia — covid-rajoitukset oli juuri purettu ja olimme rundilla, joten jouduimme sovittamaan äänitykset keikkojen ympärille. Se oli hieman erilaista.”

”Äänitimme siis levyn pohjat Nashvillen ulkopuolella. Meillä on rummut, bassot ja kitarat purkissa”, Faulkner jatkaa. ”Soitin kitarasoolot kotistudiossani. Levy siis etenee. Meillä on pohjat valmiina. Ja erittäin hyvältähän se kuulostaa.”

Youtube video