Syöpää sairastavalta Def Leppard -kitaristilta tilannepäivitys – ”Täytyy pitää pää alhaalla ja mieli korkealla”

24.1.2025 10:56

Def Leppard soitti vuoden ensimmäisen keikkansa viime viikonloppuna Meksikon Leónissa. Kitaristi Vivian Campbellia ei kuitenkaan nähty lavalla, kuten ei nähty myöskään Leónin-keikkaa edeltäneellä keikalla Nashvillessä viime lokakuussa.

Nyt Campbell on julkaissut yhtyeen some-kanavien kautta tiedotteen, jossa tämä kertoo joutuneensa jäämään hetkeksi sivuun syöpähoitojen vuoksi. Campbellilla diagnosoitiin Hodgkinin tauti eli imusolmukkeiden syöpä reilut 10 vuotta sitten.

”Minulle tehtii hiljattain luuydinsiirto ja on turvallista sanoa, että tähän asti hoito on ollut onnistunut! Mutta täytyy pitää pää alhaalla ja mieli korkealla seuraavien 100 päivän ajan, joka toipumiseen on varattu”, Campbell kertoo.