CMX:n laulaja-basisti-säveltäjä-sanoittajana, runoilijana ja kirjailijana tunnettu A.W. Yrjänä on julkaissut seuraajan vuoden 2024 Heliografi-esikoissoololevylleen. Uusi albumi kantaa nimeä Eidolon ja se koostuu kahdesta yli 20-minuuttisesta teoksesta, jotka on suoratoistopalvelussa jaettu lyhyempiin osiin.
”Halusimme tehdä albumin, joka on käsityötä. Ei teknistä kikkailua. Viisi soitinta, kaikki soittajansa kuuloisia. Materiaali sovitettiin yhdessä luonnosteni pohjalta. Aika pian ymmärsimme, että tässä ei jahdata kolmen minuutin radiohittiä. Sellaisen reunaehdon laitoimme, että albumin pitää mahtua vinyylilevyn mittaan. Riffit muodostivat jatkumon, joista syntyi kaksi pitkää kappaletta”, Yrjänä kertoo levystä, jonka perusta rakennettiin keväällä 2025 Kansjerfin kartanon mailla Raaseporin Bromarvissa.
”Kappaleisiin sisältyy minulle valtavasti muistumia rokin eri vuosikymmeniltä, tahtilajileikkejä, riffittelyä, jopa jammailua. Ja tietysti jokunen kohottava kertosäkeentapainen. Levyn teko oli yhteinen reissu, ja nyt tarjoamme reissua muidenkin kokeiltavaksi.”
Levyn teemaksi kehkeytyi sota ja sivistyksen luhistuminen. Nimi Eidolon on vanhaa kreikkaa ja tarkoittaa haamua, harhanäkyä tai aineetonta kuvajaista.
”Albumin kertojahahmo on eri puolilla maailmaa matkaava, vanheneva sotakirjeenvaihtaja, jonka mielenterveydestä ei enää ole täysiä takeita”, Yrjänä avaa.
Eidolon kuullaan ensimmäisen kerran kokonaisuudessaan Helsingin Juhlaviikkojen Huvilateltassa keskiviikkona 26. elokuuta. Konsertissa kuullaan uuden albumin lisäksi musiikkia Yrjänän yli 40 vuotta kestäneen uran varrelta.