Uusi superbändi on syntynyt – Vaihtoehtorockin tekijämiehistä koostuva ryhmä esittäytyy ep:n merkeissä

Gatta Mortan muusikot ovat tuttuja muun muassa Melvinsistä, Butthole Surfersista ja Big Businessista.
4.8.2026 20:39

Uusi vaihtoehtorockyhtye Gatta Morta on tänään julkaissut esikois-ep:nsä Burn Witch Burn. Yhtyeen nimi tuskin soittaa hirveästi kelloja, mutta sen jäsenistö luultavasti soittaa: bändiin nimittäin kuuluvat Melvins-kippari Buzz Osborne kitarassa, Jeff ”JD” Pinkus (Butthole Surfers, ex-Melvins) bassossa, Coady Willis (Big Business, Melvins) rummuissa ja Clinton Jacob (Mr. Phylzzz) kitarassa. Koko nelikko osallistuu myös lauluhommiin.

”Aina on hyvä aika tuoda maailmaan uusi raskas ja outo bändi. Sain idean Gatta Mortaan viime syksynä kiertueella. Tajusin, että minun täytyy perustaa yhtye juuri näiden kolmen kanssa. Sitä ei tarvinnut edes harkita kahdesti. Tämä on kummaa rockmusiikkia, jonka täytyy tapahtua”, Buzz Osborne kertoo.

Yhtye kuvailee musiikkiaan paksuksi, riffivetoiseksi raskaudeksi, jossa on psykedeelisiä siirtymiä. Omat johtopäätökset voit tehdä kuuntelemalla nelibiisiseltä debyytti-ep:ltä löytyvän Black Hall -kappaleen tuosta alta.

Youtube video