Kansanlaulujen säveliä ja progressiivista rockia yhdistelevä Kielo Ilona on palannut noitarumpuineen taikomaan musiikkia, joka on tarpeeksi uniikkia ja kiinnostavan indietä mutta sopivan helppokulkuista ja melkein mainstreamia. Yhtyeen toinen albumi Luut laulaa sisältää kahdeksan kiinnostavaa tarinaa, joita lujat naisäänet kertovat ja monet soittimet tahdittavat.
Sanoitukset käsittelevät monipuolisesti kaikkea maallista ja taivaallista, eikä runollisia lyriikoita voi ainakaan syyttää kliseiden käyttämisestä. Kiinnostavista tarinoista mainittakoon luonnon ihmeitä kuvaileva Peppi samurai paperinukke ja karavaanista kertova Taikuri.
Taikominen alkaa itse asiassa heti levyn nimeä kantavasta aloitusraidasta, joka joko houkuttelee kuuntelemaan lisää mielenkiintoisia säveliä tai sitten panee vaihtamaan toiseen genreen. He, jotka haluavat kuulla lisää, saavat muun muassa pomppia tasajalkaa reippaan Ukkosen tahdissa ja liikehtiä taiteellisesti kuin tuuli kappaleen Puut soidessa.
Vaikka kappaleiden tempo on yleensä rauhallinen, niissä tapahtuu toisinaan vähän liikaakin: on korkeaa lauluääntä, viulua ja kitaraa, rumpuja ja muita lyömäsoittimia, jopa huuliharppua. Tämä on joillekin maagista, joillekin meteliä.