Mastodon-rumpali sanoo uskoneensa Brent Hindsin vielä palaavan bändiin – ”Olen surullinen siitä, kuinka kaikki päättyi”

Brent Hindsin menehtyminen oli ymmärrettävästi kova paikka Brann Dailorille ja kumppaneille.
17.5.2026 18:50

Mastodon-rumpali Brann Dailor kertoili kuulumisiaan Blabbermouthin hiljattaisessa haastattelussa. Juttutuokion aikana muusikko tuli muun muassa paljastaneeksi, että yhtyeen uusi albumi on jo purkissa. Kyseessä on ensimmäinen Mastodon-levytys sitten kitaristi Brent Hindsin kuoleman.

”Uutta musiikkia on luvassa hyvin pian”, Dailor sanoo. ”Olemme siitä hyvin innoissamme. Se oli vaikea levy. Menetin äitini, sitten oli kaikki ongelmat Brentin kanssa ja lopulta hän menehtyi. Se on ollut vaikeaa. Se kuuluu musiikissa, kaikissa uusissa biiseissä, ja odotan innolla että saamme sen maailmalle, koska se on ollut jo tovin valmis.”

Hinds nousi puheenaiheeksi kun juttu siirtyi hänen seuraajaansa Nick Johnstoniin. Vaikka vauhdikkaana kaverina tunnettu kitaristi piikittelikin entisiä yhtyetovereitaan julkisuudessa eronsa jälkeen, ei vuosien myötä muodostunut veljellinen side katkennut missään vaiheessa kokonaan.

”Hän ei yritä olla Brent. Toista Brentiä ei tule koskaan, muotti meni hänen jälkeensä rikki. Hän oli villimies ja rakastin häntä valtavasti. Meillä oli todella läheinen musiikillinen suhde. Henkilökohtaisella tasolla olimme veljiä, vaikka loppua kohden olikin meillä olikin vaikeutemme. Yritimme auttaa häntä selvittämään mitä hän halusi tehdä, mutta hänellä oli paletti vähän levällään. Olen surullinen siitä, kuinka kaikki päättyi. Kukaan ei halunnut sellaista. Kuvittelin aina, että palaisimme vielä yhteen tyyliin: ’Mitä helvettiä? Kaikkeen paskaan sitä tulikin langettua.’ On todella surullista, että se ei ole enää mahdollista.”

51-vuotias Hinds menehtyi liikenneonnettomuudessa 20. elokuuta 2025.