Alex Van Halen tylyttää entistä Van Halen -laulajaa: ”Hän on täysi idiootti”

Herrojen välit eivät taida olla ihan parhaalla mahdollisella tolalla.

Julkaistu:

Van Halen -rumpali Alex Van Halen ei lukeudu Van Halenissa vuosina 1985–1996 ja 2003–2005 laulaneen Sammy Hagarin suurimpiin faneihin. 73-vuotias muusikko luonnehti entistä yhtyetoveriaan brasilialaisen Roadie Crewn haastattelussa varsin suorasukaiseen tyyliin.

Aihe nousi esiin kun Van Halenilta kysyttiin mielipidettä Van Halen -aiheisista kirjoista, joihin lukeutuvat David Lee Rothin Crazy from the Heat sekä Sammy Hagarin Red, sensuroimaton rock-elämäni.

Rothin kirjasta Van Halenilla on pääsääntöisesti hyvää sanottavaa.

”Se on aika hauska ja Davidin huumori välittyy”, Van Halen sanoo. ”Teksti on vähän abstraktia ja lanka tuppaa välillä katoamaan, mutta se on silti erittäin mielenkiintoinen kurkistus tuohon ajanjaksoon.”

Hagarin opus puolestaan kirvoittaa rumpalilta varsin tylyn arvion.

”En tiedä mitä hän kirjoitti, enkä haluakaan tietää”, Van Halen toteaa. ”Mielestäni Sammy Hagar on täysi idiootti.”

Hagarilla ei liene näillä puheillla juuri sijaa tulevalla Van Halen -albumilla, jota Alex on työstänyt Toto-kitaristi Steve Lukatherin kanssa.

Lisää Soundi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi